17 Ocak 2020 Cuma, 15:56
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
SOYBİS İçin Bakan Talimat Verdi
SOYBİS İçin Bakan Talimat Verdi
Halk elinde ıslah ve soy kütüğü projesi (SOYBİS) bilgilendirme ve küpe dağıtımı programı gerçekleştirildi. Programda bir değerlendirme yapan Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı İhsan Akın; "Soy kütüğü dediğimiz SOYBİS’in hayata geçirilmesi noktasında bakanımız talimatı verdi" dedi. Malatya Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği binasında gerçekleştirilen toplantıya Malatya Tarım İl Müdürü Tahir Macit, Proje Lideri Doç. Dr. Zeki Erişir, Malatya Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği Başkanı İhsan Akın ve yetiştiriciler katıldı.

Programda ilk olarak bir değerlendirme yapan Malatya Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği Başkanı İhsan Akın; "Gerek küpe gerek dergi ve takvim dağıtımıyla ilgili çalışmaları yapıyoruz. Özellikle kayıtlarımızı net tutabilmemiz için hayvanlarımız doğum yapar yapamaz küpeleri takmamız gerekiyor. Ben yetiştiricilerimizden buna dikkat etmesini talep ediyorum. Kayıtlar düzgün olmadığında veya farklı yansıdığı zaman sıkıntı yaşanıyor ve bunların düzgün yapılması lazım. Yıllardır bu işi yapıyorsunuz gerek ıslahla gerekse soy kütüğüyle ilgili Tarım Bakanımız geçen hafta Antalya’daki toplantımıza katıldı ve orada da bunu dile getirdim. Soy kütüğü dediğimiz SOYBİS’in hayata geçirilmesi noktasında bakanımız talimatı verdi. SOYBİS projesinde yetki alan yine Malatya bu projeye devam edecektir. Kayıtlarımızı düzgün tutalım, dikkat edelim. Verimliliğin artırılabilmesi için de muhakkak kaba yem, kesif yemle desteklememiz gerekiyor" dedi.

Proje Lideri Doç. Dr. Zeki Erişir ise; "Projemiz Yazıhan ilçemizde 2012, Arapgir ilçemizde 2015 yılından bu yana devam etmekte. Bununla ilgili de 2019 yılı aralık ayının son diliminde Tarım Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla Antalya’da bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Burada bazı kararlar alındı. Bunlarla ilgili, projenin gidişatıyla ilgili bazı bilgilendirmeler yapacağız" dedi.

"ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR VAR"

Malatya Tarım İl Müdürü Tahir Macit'te proje kapsamında önemli çalışmalar yapıldığını ifade etti. Macit; "Bugün ıslahın anlatılması ve küpe dağıtım töreninden dolayı burada bulunuyoruz. Küçükbaş yetiştiriciler tarım sektörünün en cefalı, en fedakâr yetiştiricilik şekli küçükbaş hayvan yetiştiricisi. Hem veteriner hekim hem çoban hem aile reisi hem de şefkatli bir insan olarak yetiştiricilik yapıyorsunuz. Malatya’mız ve ülkemizin geleceği de hayvancılık açısından en ön emli sektörlerden birisi ve Bakanlığımızın da bu konuda önemli çalışmaları var. Küçükbaş hayvancılığının desteklenmesi ve yetiştiricilere verilen destekler konusunda 2020 yılında bu sektöre ayrı bir önemle bakılıyor. Tarım sektörü içerisinde gerçekten en istikrarlı, yetiştiricilikte her yıl az veya çok kazanabilen bir sektör. Bu işi profesyonel yapmanız konusunda özellikle Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin buradaki etkinliği hem sizi bilinçlendirmek hem bilgilendirmek hem de ufkunuzu açma konusunda çok önemli bir toplantı. Bunu küçümsemeyin. Biz diğer illere de gidiyoruz sizin farkınız, diğer illerde daha da belirgin. Özellikle bu Islah Projesi sizi bilgilendirmek, becerinizi artırmak ve başta Malatya hayvancılığı olmak üzere ülke hayvancılığının daha iyi yerlere gelmesini sağlamak amacıyla yapılıyor. İnşallah bun dan sonraki toplantılar da yine eğitim olarak devam eder" dedi.

Okuyucu Yorumları
GD5JD
SOYBİS İçin Bakan Talimat Verdi